معرفی کتاب های دلقک و چشم گرگ

دریافتِ متن «معرفی کتاب»

دلقک

نویسنده: هدا حدادی
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ۱۳۹۳، چاپ دوم
گروه سنی: متوسطه دوم

با بودنِ یک دلقک در خانه، همه‌چیز تغییر می‌کند!

دختری دانشجو و تنها، در شلوغیِ تهران، با دختربچه‌ای مُواجِه می‌شود که زندگی او را تغییر می‌دهد. دانشجوی جوان، مجبور است که از این دختربچه‌ برای مدتی در خانه‌ی خودش نگهداری کند؛ بچه‌ی عجیبی که نه نام و نشانی دارد و نه از پدر و مادرش اطلاعات درستی می‌دهد و می‌گوید از طایفه‌ی «دلقک‌ها» است. دختربچه می‌گوید که دلقک‌ها، همیشه هویتِ خودشان را پنهان می‌کنند و فقط وقتی کسی سرپرست‌ِ آن‌ها باشد، می‌تواند رازِ آن‌ها را بفهمد. قهرمانِ داستان رفته‌رفته می‌فهمد که همه‌ی دلقک‌ها مأموریتی دارند که برای انجام آن، مهمان خانه‌ی دیگران می‌شوند…

 

 

چشم گرگ

نویسنده: دانیل پناک
مترجم: آسیه حیدری
ناشر: چکه، ۱۳۹۲، چاپ اول
گروه سنی: متوسطه اول و دوم

در باغ وحشی میان یک شهرِ شلوغ، پسربچه‌ای روبه‌روی قفسِ گرگی یک‌چشم ایستاده است و او را تماشا می‌کند. اما او برخلافِ بیش‌ترِ بازدیدکننده‌های مشتاق و ترسان، تنها دندان‌ها و سردی و بی‌تفاوتیِ نگاه گرگ را نمی‌بیند. او به چشمِ گرگ خیره می‌شود و در آن، داستانِ زندگیِ گرگ و خانواده‌اش را به نظاره می‌ایستد. گرگ، داستانِ آزادی و اسارت‌اش را برای پسر تعریف می‌کند و پس از آن، نوبت پسر است که به گرگ بگوید که چطور سر از این شهر و این باغ وحش در آورده است.

«چشم گرگ»، داستان رنج‌هایی است که ما، با زندگی و انتخاب‌هایمان، برای انسان‌ها و موجوداتِ زنده‌ی دیگر ایجاد می‌کنیم. این داستان، با قصه‌ای عجیب و جذاب، نشان می‌دهد که ما موجوداتِ زنده، با یکدیگر پیوند و رابطه‌ای عمیق و دیرینه داریم.

دیدگاهی در مورد این مطلب دارید؟ برای ما بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *