نگاهی به فیلم «مردی که کریسمس آفرید»

دریافت متن «نگاهی به فیلم مردی که کریسمس را آفرید»

کارگردان: بهارات نالوری (Bharat Nalluri)
سال تولید: ۲۰۱۷
محصول: ایرلند و کانادا
زمان: ۱۰۴ دقیقه
ژانر: داستانی-تخیلی-تاریخی

خلاصه فیلم:

چارلز دیکنز، نویسنده‌ی مشهور انگلیسی، پس از خلق آثاری هم‌چون «الیور توئیست»، اکنون در اوج رفاه و محبوبیت، زندگی کرده و به نوشتن داستانی جدید فکر می‌کند. او هر روز ساعات زیادی را در اتاق‌اش سپری می‌کند اما ذهن‌اش خالی است و قادر به خلقِ اثری تازه نیست. بدهی‌های زندگی روز به روز بیش‌تر می‌شوند و او به خاطر کم‌کاری در نوشتن، زیر فشار افکار عمومی است. در این اوضاع و احوال، شخصیت‌های داستانی جدید، کم‌کم سر و کله‌شان در ذهن و زندگی دیکنز پیدا می‌شود اما آن‌ها نیامده‌اند تا فقط نوشته شوند بلکه با دیکنز خیلی بیش از این کار دارند …

نکاتی درباب فیلم:

گاه ما تنها، روایت‌کننده‌ی زندگی و حقیقت‌ایم؛ آن‌ را سخن‌رانی کرده یا می‌نویسیم. اما گاهی حقیقت و زندگی به قصد خانه‌تکانی و تغییر، به سراغ ما می‌آیند. در چنین لحظاتی، ما باید با آن‌چه که– به اشتباه- از آن می‌گریختیم، مواجه شویم، تصمیمی تازه بگیریم و شروع به حرکت کنیم. در چنین موقعیت‌هایی، نوشتن و مشهور شدن به خاطرِ نویسندگی، کافی نیست.

چارلز دیکنز، از اندیشیدن به زندگی خویش، می‌گریزد. او اکنون که به یُمن نوشتن آثار ادبی، به شهرت رسیده است، مسائلِ دورنیِ خود را به خاک سپرده است. حالا فکر و ذکرش، نوشتن رمانی جذاب است درباره‌ی پیرمردی عبوس، خسیس و منزوی به نام «اِسکروج». در خلالِ نوشتنِ داستان، این قهرمانِ پیر، با لحظه‌های زیسته نشده‌ی زندگیِ خود مواجه می‌گردد ولی هم‌زمان خود دیکنز را نیز به معرکه وارد می‌نماید تا دیکنز نیز به خود و زندگی‌اش بیندیشد. «مردی که کریسمس آفرید»، فیلمی است درباره‌ی قصه‌هایی که از ما نمی‌خواهند آن‌ها را بخوانیم یا تماشا کنیم، بلکه از ما زیستن و «بودن» می‌طلبند.

ملاحظات:

این فیلم، داستانی تخیلی است درباره‌ی سیرِ نوشته شدنِ «سرود کریسمس». «سرود کریسمس» یکی از آثار بسیار ارزشمند چارلز دیکنز است که مطالعه‌ی آن، قبل یا بعد از فیلم، می‌تواند به درک عمیق‌تر فیلم یاری رساند.

دیدگاهی در مورد این مطلب دارید؟ برای ما بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *